A tibeti hagyomány szerint május 7-től június 5-ig tart a Saka Dawa, a negyedik hold hónap. Ez azért kiemelt jelentőségű a tibetiek körében, mert ezt a hónapot Buddha életének megünneplésére szánják, szigorú önmegfigyelést tartva, hiszen a hagyományok szerint ebben a hónapban minden gondolat vagy cselekedet sokszoros karmikus erővel hat. Ezen időszakcsúcspontja a holdhónap 15. napjára ( idén ez május 21.) eső Dharmacsakra (ismertebb nevén 10 milliószoros) nap, a Saka Dawa Düchen, mely nem csupán Buddha születésének, de megvilágosodásának és halálának is az évfordulója.
Íme néhány jó cselekedet, melyet a tibetiek javasolnak gyakorolni ebben a hónapban, főleg május 21-én:
- Kolostoroknak felajánlás tétel, adakozás szegényeknek, koldusoknak
- Tartózkodás a húsevéstől, valamint, élő, levágásra szánt állatok megvásárlása és szabadon engedése
- Sztúpák körbejárása (óramutató járásával megegyezően, miközben mantrákat recitálunk)
- Imádkozás, gyakorlás, mantrák recitálása (főleg Shakjamuni Buddha, Csenrézi)
- Ölés elkerülése (direkt és indirekt módon egyaránt, tehát nincs húsevés)
- Mások tulajdonának engedély nélküli elvételének kerülése
- Szexuális érintkezés elkerülése
- Hazugság és mások becsapásának elkerülése
- Mérgező, bódító szerek kerülése (alkohol, drog, cigaretta)
- Napi egyszeri étkezés betartása, melyet még délelőtt kell megejteni és 30 percnél tovább nem szabad enni. A menü nem tartalmazhat húst, tojást, retket és fokhagymát.
- Magas, drága ülő- és fekvőhelyek elkerülése, valamint tilos állatbőrre ülni.
- Ékszer, smink és illatszerek viselésének elkerülése. Ezen kívül tilos táncolni, énekelni és zenét hallgatni.
Bár ezekre a fogadalmakra talán egy napig is nehéz odafigyelni, főleg a mi kultúránkban, azért vallástól és ünneptől függetlenül célszerű valami építő szokást felvenni (pl. minden nap meditáljunk vagy figyeljük meg a légzésünket 10 percig), vagy káros szokást letenni (pl. nem panaszkodunk ebben a hónapban), mert a tapasztalat azt mutatja, hogy ha valamit 30 napig végzünk egy adott módon, az szokássá válik – amit aztán tudunk folytatni az év többi napján is! Bátorításul itt van Matt Cutt pár perces TED előadása (magyar feliratot a subtitles gombnál találtok), teljes szívvel ajánljuk mindenkinek a változás kipróbálását 🙂
Forrás: